Kas yra energetinė klasė ir kaip keitėsi jų ženklinimas?
Apie tai, kas yra energetinė klasė, kuo skiriasi jų ženklinimas, kas pavaizduota buitinės technikos energetinio efektyvumo etiketėse ir kodėl svarbu tai žinoti – vienoje vietoje!
Stiprėjant klimato kaitos reiškiniams, intensyviai stengiamasi sumažinti elektros energijos suvartojimo kiekius įvairiose veiklos srityse, gyvenamųjų namų ūkiai – ne išimtis. Europos sąjungos priimta energetinės klasės žymėjimo direktyva padeda ne tik siekti tvaresnio buitinių prietaisų naudojimo, tačiau turi ir finansinę naudą vartotojams. Elektros energijos kainoms didėjant, dažnas pirkėjas renkasi įsigyti taupesnius, efektyviau išteklius naudojančius prietaisus, leidžiančius sutaupyti ilgalaikėje perspektyvoje. Šiame straipsnyje aptarsime, kas yra energetinė klasė, kaip keitėsi jų ženklinimas ir į ką turite atsižvelgti, rinkdamiesi tvarią buitinę techniką savo namams.
Energetinio efektyvumo klasės – tai būdas nustatyti suvartojamos elektros energijos kiekį bei efektyvumo indeksą. Senoji sistema, veikusi skalėje nuo A++ iki D (mažiausias efektyvumas) buvo pakeista 2021 metais, norint paskatinti gamintojus tobulinti prietaisus ir vystyti naujas, efektyvesnes ir tvaresnes technologijas. Naujasis kategorizavimas, susidedantis iš A, B, C, D, E, F ir G klasių, yra ne tik aiškiau suprantamas vartotojams, tačiau ir leidžia suvienodinti skirtingų gamintojų ženklinimą bei didina bendrus technikos standartus. Ši sistema taikoma šaldytuvams ir šaldikliams, skalbyklėms, džiovyklėms, orkaitėms, gartraukiams ir indaplovėms.
Aukščiausia A energetinė klasė yra efektyviausia ir eikvoja mažiausiai elektros energijos. Šios klasės prietaisai yra draugiškiausi aplinkai ir jūsų piniginėms, kadangi išteklių sąnaudos yra optimaliausios. Antrosios B kategorijos prietaisai, nors ir sunaudoja kiek daugiau energijos, taip pat yra efektyvūs ir taupūs. C ir D klasės prietaisai priskiriami vidutinėms elektros energijos santaupoms. Žemo energinio efektyvumo kategorijai priskiriami prietaisai (E, F ir G klasės) išeikvos ženkliai daugiau resursų, tad rinkdamiesi tokius prietaisus turite įvertinti tiek aplinkosauginius, tiek finansinius aspektus. Norint sutaupyti taip pat svarbu nepamiršti, jog net aukščiausios energetinės klasės senas prietaisas sunaudos daugiau energijos, nei vidutinės klasės naujas, tad investicija į periodišką buitinės technikos atsinaujinimą taip pat bus naudinga.
Pirkdami buitinę techniką ar elektronikos prekes, esame įpratę matyti energetinio efektyvumo etiketę, kurioje pateikta visa aktuali informacija apie produkto sąnaudas. Šį ženklinimą pardavėjai privalo pateikti tiek fizinėse, tiek elektroninėse parduotuvėse. Etiketės, taip pat atnaujintos 2021 metais, pateikia informaciją, aktualią konkretiems produktams, tad jų turinys gali kisti. Visų prietaisų žymose matysite spalvotą energetinio efektyvumo klasių skalės pavaizdavimą, šalia jo – juoda spalva išskirtą konkretaus prietaiso kategoriją. Kiek žemiau pirkėjas informuojamas apie vidutinį prietaiso sunaudojamą energijos kiekį per tam tikrą matą – naudojimo laiką (pvz. šaldytuvai ar šaldikliai) ar veikimo imtį (pvz. skalbimo mašinos). Etiketės apačioje pateikiama specifiškesnė informacija, tokia kaip prietaiso triukšmingumo lygis, talpa, gręžimo lygis, šaldymo parinktys, vandens sąnaudos ir kita, priklausomai nuo prietaiso kategorijos. Etiketės viršuje pateiktas gamintojas ir prekės modelis, Europos sąjungos ženklinimas bei QR kodas, kurį nuskenavę rasite išsamesnę informaciją.